Czym się charakteryzują pożyczki pod zastaw samochodu?

Czym się charakteryzują pożyczki pod zastaw samochodu?

Rynek ofert pożyczek pozabankowych stale poszerza się o nowe produkty, dzięki którym więcej osób ma możliwość uzyskania odpowiedniej kwoty pieniędzy. Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem okazują się pożyczki pod zastaw samochodu. Tym samym nie trzeba się przejmować swoją nieciekawą historią w bazie BIK lub negatywnymi wpisami w bazach gospodarczych.

Minimum formalności przy maksimum korzyści

W przypadku tradycyjnych chwilówek trudno o uzyskanie wysokiej sumy pożyczki. Najczęściej będzie to kilkaset złotych przy pierwszej pożyczce i nieco więcej dla sprawdzonych klientów albo po prostu wiarygodnych ze względu na tywne wpisy w bazach. Jeżeli ktoś potrzebuje trochę większego zastrzyku gotówki, to powinien rozważyć pożyczkę pod zastaw samochodu. Taka opcja okazuje się też niezastąpiona w przypadku niskiej zdolności kredytowej lub zadłużenia. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie również dla tych osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu gotówki. Co ważne, nie ma specjalnego znaczenia aktualna sytuacja finansowa potencjalnego pożyczkobiorcy.
Podsumowując należy stwierdzić, że pożyczka pod zastaw pojazdu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które:

  • nie mają czasu, aby czekać na rozpatrzenie wniosku o kredyt bankowy,
  • są zadłużone lub nie mogą się pochwalić wysoką oceną punktową w bazie BIK,
  • obawiają się zastawiać nieruchomość (dom, mieszkanie, działkę czy lokal usługowy).

W przeciwieństwie do klasycznych chwilówek nie trzeba od razu spłacić całej pożyczki, ale w zależności od jej wysokości raty mogą zostać rozłożone nawet na kilka lat. Wynika to oczywiście z wysokości zobowiązania. Trudno byłoby w ciągu 30-90 dni spłacić pożyczkę opiewającą na co najmniej kilka tysięcy złotych. Ten typ pożyczki ma zatem charakter pożyczki długoterminowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę pod zastaw samochodu?

Do otrzymania pożyczki pod zastaw pojazdu niezbędny jest dowód tożsamości, dowód rejestracyjny samochodu, karta pojazdu oraz opłacona polisa OC. Samochód musi mieć też ważny przegląd rejestracyjny. Zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy jest właśnie zastaw, czyli samochód i dzięki temu można liczyć na uzyskanie wyższej kwoty pożyczki w porównaniu z pożyczkami bez zastawu bądź z zastawem o stosunkowo niewielkiej wartości np. jak sprzęt RTV lub AGD.
Pożyczkodawca z reguły określa górną granicę wieku pojazdu, który stanowi zabezpieczenie pożyczki. W wielu przypadkach to 12 lat, ale oczywiście wszystko zależy od konkretnego pożyczkodawcy, modelu samochodu i oczywiście stanu technicznego pojazdu. Co więcej, warto także zorientować, do jakiego maksymalnego procentu wartości auta można otrzymać pożyczkę – z reguły to 60-85%.

Oferta pożyczki pod zastaw samochodu jest zatem niezwykle kusząca, a przy tym również przejrzysta w swoich zasadach.  

Pożyczki pod zastaw samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Przedmiot zastawu, a więc w tym przypadku samochód, nie może być obciążony kredytem czy też leasingiem. To musi być w pełni własność osoby ubiegającej się o pożyczkę. Jeżeli jednak stanowi współwłasność, to konieczna jest pisemna zgoda drugiego właściciela, co bywa raczej trudne do uzyskania. Wysokość pożyczki zależy od wartości pojazdu i dlatego w dużo lepszej sytuacji będą osoby mające w miarę nowy samochód, ale z drugiej strony nawet niektóre modele dziesięcioletnie mogą mieć naprawdę wysoką wartość.

Jak przy każdej pożyczce, tak i w tym przypadku koniecznością staje się podpisanie stosownej umowy pożyczkowej, która de facto reguluje i wyjaśnia wszelkie kwestie związane z danym zobowiązaniem. Warto pamiętać, że istotnym elementem staje się umowa przewłaszczenia pojazdu, a na jej podstawie to pożyczkodawca jest współwłaścicielem samochodu w 51%.

Co to oznacza? Po pierwsze, na mocy pisemnego pełnomocnictwa osoba (lub instytucja) udzielająca pożyczki zostaje dodatkowym właścicielem auta, a potwierdzeniem tego jest wpis do dowodu rejestracyjnego. Po drugie, przed podjęciem ostatecznej decyzji na pewno należy dokładnie rozważyć możliwości systematycznych spłat pożyczki, aby nie narazić się na stratę samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczkodawca ma pełen prawo wnosić o wydanie tytułu egzekucyjnego w razie unikania regulacji zadłużenia przez pożyczkobiorcę.
Warto dodać, że z tego powodu niektóre osoby decydują się na inny rodzaj zobowiązania idealnego dla dłużników czy z negatywnymi wpisami w bazach. Chodzi oczywiście o pożyczkę pod weksel.

Zalety tego rozwiązania

Oferta pożyczki pod zastaw samochodu jest skierowana do osób, którym zależy na otrzymaniu dość wysokiej kwoty pożyczki, w krótkim czasie i bez skomplikowanych procedur weryfikacji wniosku. Formalności można wygodnie załatwić przez internet, co nie tylko przyspiesza, ale przede wszystkim ułatwia wszystkie procedury.

Jednak bodaj najważniejsze jest to, że pożyczkobiorca przez cały okres spłaty może użytkować swój pojazd. Musi jedynie pamiętać, że wszelkie modyfikacje w samochodzie wymagają zgody pożyczkodawcy. Po spłacie całości zadłużenia należy też zadbać o szybkie przerejestrowanie pojazdu wyłącznie na siebie.