Czy szybka pożyczka na poprawę zdolności kredytowej to dobry pomysł?

Czy szybka pożyczka na poprawę zdolności kredytowej to dobry pomysł?

Kiedy tylko składa się wniosek o kredyt bankowy, to trzeba się liczyć z faktem automatycznego sprawdzenia zdolności kredytowej w bazie BIK. W przypadku odpowiednio wysokiego scoringu weryfikacja jest pozytywna i można otrzymać pieniądze. Gorzej, gdy ocena punktowa nie wypada dobrze, ponieważ wiąże się to z niską zdolnością kredytową i odmową udzielenia zobowiązania. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa – albo pożyczka pozabankowa bez BIK, albo poprawa zdolności kredytowej.

Co to jest zdolność kredytowa?


Każdy potencjalny kredytobiorca zostaje dokładnie prześwietlony. Banki szczególnie skrupulatnie sprawdzają dane zawarte w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK), aczkolwiek mogą też wziąć pod lupę rejestry dłużników BIG. Dodatkowo analizują wszystkie dostarczone dokumenty od pracodawcy (umowa o pracę, zaświadczenie o otrzymywanych dochodach).
Zebrane informacje służą do określenia zdolności kredytowej, czyli prognozowanej możliwości spłaty zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeżeli uzyskiwane dochody oraz historia kredytowa dają podstawę do pozytywnej decyzji, to zostanie przyznany kredyt potencjalnemu kredytobiorcy.
Natomiast czasami zdolność kredytowa okazuje się zbyt niska i nawet wydłużenie terminu spłaty czy obniżenie kwoty zobowiązania nie ratuje sytuacji. Wtedy należy podjąć inne kroki, o czym więcej poniżej.

Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Od razu należy podkreślić, że poprawa swojej zdolności kredytowej wymaga jednak nieco czasu. Dlatego warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej – co najmniej kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt.
Możliwości jest kilka.

Po pierwsze – należy spłacić swoje dotychczasowe długi, jeżeli takowe istnieją. Dotyczy to zwłaszcza zaległości widniejące w zasobach Biura Informacji Gospodarczej, czyli za czynsz, media czy np. składki za polisę ubezpieczeniową. Mało osób o tym pamięta, ale po uregulowaniu zaległości dane dłużników całkowicie znikają z bazy BIG – w przeciwieństwie do tych ujętych w bazie BIK, które „wiszą” przez 5 lat.

Po drugie – warto sprawdzić swoją ocenę punktową w BIK. To jednak kluczowy wskaźnik w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy, ponieważ daje jakiś ogląd wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Istnieje opcja wygenerowania pełnego raportu w BIK. Wystarczy złożyć wniosek online, więc procedura okazuje się naprawdę bardzo prosta. Kiedy już znana jest ocena punktowa, to wiadomo, czy trzeba jeszcze coś zrobić w kierunku poprawy swojego wizerunku w BIK. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zadbanie o terminowe spłaty zaciągniętych aktualnie zobowiązań czy uregulowanie zadłużenia widniejącego na kartach kredytowych w okresie bezodsetkowym. Ważne też, aby nie przekraczać limitów kredytowych na karcie kredytowej lub koncie bankowym. Terminowe spłacanie zobowiązań bardzo pozytywnie wpływa na historię kredytową i jest dobrze postrzegane przez instytucje bankowe.

Po trzecie – warto zadbać o odpowiednią wysokość uzyskiwanych dochodów. Jeżeli istnieje tylko taka opcja, to należy spróbować choć trochę podwyższyć swoje dochody. Rozwiązaniem bywa dodatkowa praca albo… prośba o podwyżkę u szefa.

Po czwarte – dobrze nieco ograniczyć wydatki, ponieważ nie tylko stabilność zatrudnienia o wysokość dochodów ma znaczenie dla instytucji bankowej. Istotne okazuje się także to, ile wydaje się „na życie”. Czasami ktoś o mniejszych dochodach może mieć wyższą zdolność kredytową, jeżeli prowadzi dość oszczędne życie. Dlatego warto dwa razy pomyśleć, zanim wyda się pieniądze na jakąś zachciankę, jeżeli w krótkiej perspektywie planuje się wziąć kredyt. Przy okazji można nauczyć się rozsądnego zarządzania finansami, co też wyjdzie na dobre.

Pożyczka na poprawę scoringu w BIK

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że zaciąganie zobowiązania jakim jest pożyczka pozabankowa nie wpłynie pozytywnie na historię kredytową, to jednak warto nad takim rozwiązaniem pomyśleć. Szczególnie w tym przypadku sprawdza się szybka chwilówka na niewysoką kwotę, którą spłaca się szybko, i oczywiście w wyznaczonym terminie. Warto wcześniej porównać pożyczki w wygodnej porównywarce online.